Podsumowanie zajęć Kółka Teatralnego

Teatr w życiu młodego człowieka jest bardzo ważny, bowiem od najmłodszych lat kształtuje jego wyobraźnię, dostarcza wiedzy oraz umiejętności potrzebnych w życiu. Zajęcia teatralne nie tylko rozwijają talenty, ale przede wszystkim pomagają nieśmiałym wyjść do innych, są idealnym sposobem na kształtowanie w sobie umiejętności organizacyjnych i twórczych. Łączą przyjemne z pożytecznym – nie tylko edukują, ale są również okazją do świetnej zabawy.

Wraz ze zbliżającymi się wakacjami młodzież uczęszczająca na Kółko Teatralne w naszej szkole zakończyła intensywny rok samokształceniowej i grupowej pracy aktorskiej.

W I półroczu uczniowie zdobyli wiadomości z zakresu kultury żywego słowa i emisji głosu, czyli usprawniali narządy mowy, ćwiczyli jego tempo oraz dynamikę, poznali zasady prawidłowego wymawiania samogłosek, spółgłosek, trudnych zestawów sylabowych, a także nabyli umiejętność prawidłowego oddychania podczas mówienia.

W drugim semestrze, w zakresie komunikacji niewerbalnej, wykonywali wiele ćwiczeń dramowych, kształcących ekspresję i dynamikę ruchu oraz mimikę twarzy. Ponadto poznali rolę gestów, w tym przekład słowa w gesty. Odbyli warsztaty z ruchu scenicznego, również tańca.

Nabyte umiejętności młodzież prezentowała początkowo na zajęciach podczas scenek dramowych przygotowanych lub improwizowanych czy etiud pantomimicznych.

Pierwszym przygotowanym przedstawieniem, które dało młodym aktorom możliwość zaprezentowania się na forum szerszej publiczności (klasy 6a oraz wybranych absolwentów naszej szkoły), była inscenizacja oparta na motywach książki Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Uczniowie w maju przygotowali również swój autorski scenariusz filmowy, wymyślonej przez siebie kryminalnej historii – efekty pracy poznamy już niebawem, w przyszłym roku szkolnym.

Chęć występowania na scenie, rozwijania swoich umiejętności, brania udziału w scenkach dramowych, pantomimicznych oraz przedstawieniach, stała się dla uczestników koła teatralnego priorytetem – uczniowie pokonali własne słabości, przezwyciężyli tremę, uwierzyli w swoje możliwości. Młodzież z Kółka Teatralnego dała się poznać jako niezwykle utalentowana, kreatywna i przede wszystkim bardzo dobrze zorganizowana.

Zajęcia Koła Teatralnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Już w połowie czerwca uczniowie z klas młodszych zadeklarowali chęć uczęszczania na nie w nowym roku szkolnym, zatem do zobaczenia we wrześniu! J

Opiekunem Kółka Teatralnego i prowadzącą zajęcia w roku szkolnym 2022/2023 była polonistka, p. Agnieszka Koszela-Piątek.