piątek, kwietnia 18, 2014

Rozmiar tekstu

WYCIECZKA KL. 5D DO ELEKTROCIEPŁOWNI RZESZÓW

Julian Tuwim napisał zabawny wierszyk o tym, skąd jest światło, a uczniowie kl. 5D mogli naocznie prześledzić proces powstawania energii elektrycznej.

Julian Tuwim

Pstryk!

Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.
Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz -
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz -
Znowu dawny świeci blask.
Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno - widno, widno - ciemno.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD,
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny, bystry PRRRĄD!
I stąd światło?
Właśnie stąd!

Dnia 27 kwietnia klasa 5D wybrała się na zwiedzanie Elektrociepłowni Rzeszów w dzielnicy Załęże. Każdy rzeszowianin zna wysoki, górujący na miastem czerwony komin, ale tylko nieliczni mieli okazję widzieć go z bliska i dowiedzieć się, czemu służy . Uczniowie klasy 5D zapoznali się z procesem technologicznym powstawania ciepła w pięciu kotłach wodnych  metoda tradycyjną (węglową) . Druga, nowocześniejsza, oszczędna  metoda, polega na wytwarzaniu jednocześnie ciepła i energii elektrycznej z gazu ziemnego.

Pan inżynier Jacek Słonka, który był przewodnikiem po elektrociepłowni, w przystępny sposób objaśniał uczniom, skąd bierze się w ich kranach ciepła woda przez cały rok, a w okresie jesienno – zimowych grzeją kaloryfery w naszych mieszkaniach oraz  jak  jest produkowany i przesyłany do odbiorców prąd.

„ I skąd światło? Właśnie stąd”!!!

Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni 5D – p. Daniela Czerwonka.