piątek, sierpnia 01, 2014
   
Rozmiar tekstu

WYCIECZKA KL. 5D DO ELEKTROCIEPŁOWNI RZESZÓW

Julian Tuwim napisał zabawny wierszyk o tym, skąd jest światło, a uczniowie kl. 5D mogli naocznie prześledzić proces powstawania energii elektrycznej.

Julian Tuwim

Pstryk!

Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.
Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz -
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz -
Znowu dawny świeci blask.
Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno - widno, widno - ciemno.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD,
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny, bystry PRRRĄD!
I stąd światło?
Właśnie stąd!

 

Dnia 27 kwietnia klasa 5D wybrała się na zwiedzanie Elektrociepłowni Rzeszów w dzielnicy Załęże. Każdy rzeszowianin zna wysoki, górujący na miastem czerwony komin, ale tylko nieliczni mieli okazję widzieć go z bliska i dowiedzieć się, czemu służy . Uczniowie klasy 5D zapoznali się z procesem technologicznym powstawania ciepła w pięciu kotłach wodnych  metoda tradycyjną (węglową) . Druga, nowocześniejsza, oszczędna  metoda, polega na wytwarzaniu jednocześnie ciepła i energii elektrycznej z gazu ziemnego.

Pan inżynier Jacek Słonka, który był przewodnikiem po elektrociepłowni, w przystępny sposób objaśniał uczniom, skąd bierze się w ich kranach ciepła woda przez cały rok, a w okresie jesienno – zimowych grzeją kaloryfery w naszych mieszkaniach oraz  jak  jest produkowany i przesyłany do odbiorców prąd.

„ I skąd światło? Właśnie stąd”!!!

Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni 5D – p. Daniela Czerwonka.

Dodaj komentarz

Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w internecie. Adres IP Twojego komputera zostaje zapisany w bazie danych i w każdej chwili można ustalić Twoją tożsamość. Dlatego dodając wpis lub komentarz nie stosuj tekstów, które mogą obrażać lub poniżać innych!


Kod antysapmowy
Odśwież

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies zamknij ten komunikat. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj POLITYKĘ COOKIES.

Zaakceptuj cookies na tej stronie.